Jakie podręczniki szkolne na zajęcia w szkole językowej, a jakie do samodzielnej nauki?

Nauka języków obcych może być prowadzona na różne sposoby. Jedni wolą uczyć się w grupach pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli, inni lepiej radzą sobie w domowym zaciszu. Bez względu na metodę każdy uczący się potrzebuje pomocy naukowych. Mogą mieć one rozmaitą postać. Najważniejszą pozycją od lat są podręczniki szkolne. Inwestuje w nie absolutnie każda szkoła językowa. Nic dziwnego, że prywatne osoby również korzystają z takich udogodnień. Jednak nauka języka w domu nieco różni się od zajęć w szkole. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jak wybrać podręczniki, by móc czerpać z nich maksimum wiedzy. Tym bardziej, że języki obce to ciężki orzech do zgryzienia.

Będąc samoukiem należy wybrać książki dwujęzyczne. Bez tłumaczenia szanse zrozumienia treści są marne. Sprawdzając pojedyncze wyrazy w słowniku szybko się zniechęcimy. Dlatego warto wybierać pozycje, które obok wersji obcojęzycznej zawierają polskie tłumaczenia i objaśnienia. Wskazówki w języku obcym są dobre, lecz dopiero w późniejszych etapach. Istotnym faktem jest to, by podręczniki do samodzielnej nauki miały dołączone kasety lub płyty. To jedyna opcja pozwalająca na naukę wymowy i słuchania ze zrozumieniem. Każda z nich powinna mieć swoją transkrypcję umożliwiającą sprawdzenie naszych umiejętności.

Książki do nauki w szkołach mogą mieć nieco zawyżony poziom. Tłumaczenia często okazują się zbędne, bo nauczyciel pomaga zrozumieć ważne kwestie i wytłumaczy, na czym polegają zadania. Jeśli zajęcia odbywają się w małych grupach, można zrezygnować z podręczników uczących słuchania i wymowy. Wystarczą rozmówki między uczniami i dialogi z nauczycielem. Rzeczywista styczność z językiem a szczególnie z profesjonalnym native speakerem jest o niebo lepsza niż odsłuch z taśmy.