Obóz zagraniczny - czy warto?

Naturalnie każdy czas jest odpowiedni na rozpoczęcie nauki języka obcego. Niemniej jednak w trakcie trwania roku szkolnego bądź w nawale codziennej pracy często nie mamy na to czasu. Dlatego też osoby, które chcą doskonalić znajomość języka coraz częściej decydują się na obozy językowe organizowane za granicą. Wbrew pozorom, taka alternatywa ma wiele zalet.

Po pierwsze, będąc w obcym kraju nie sposób uniknąć rozmów w jego ojczystym języku. Oczywistym jest fakt, że obcy dla nas język jest niemal wszędzie: na ulicy, w sklepie, w muzeum czy dyskotece. W związku z tym, praktycznie nie mamy wyjścia i musimy się nim posługiwać. Z początku może to wydawać się skomplikowane i uciążliwe, jednak w ogólnym rozrachunku jest to bardzo pomocne szczególnie dla tych osób, które uczą się już kilka lat języka, ale mają opory przed jego używaniem obawiając się, że ich umiejętności są niezadowalające.

W obcym kraju nie ma miejsca na wstyd czy lęk nawet wtedy, gdy akcent i ogólne umiejętności są skromne. Należy pamiętać, że wybierając kurs językowy w zagranicznej szkole jesteśmy nastawieni na stały i bardzo zintensyfikowany kontakt z językiem. Praktycznie codzienne kilkugodzinne zajęcia i ćwiczenia w szkole, wiedza przekazywana przez doświadczonych nativ-speakerów a ponadto towarzystwo międzynarodowe, bo przecież obok w ławce może siedzieć na przykład Francuz czy Niemiec. Wszystkie te aspekty sprawiają, że na widoczne efekty w nauce nie trzeba długo czekać.

Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest łączenie nauki z zabawą i relaksem.

Decydując się na wakacyjny obóz językowy musimy wiedzieć, że to nie tylko nauka. Po zajęciach bowiem czeka nas mnóstwo atrakcji: zwiedzanie miasta, wycieczki, relaks na plaży a wieczorem miejscowe puby i dyskoteki są do naszej dyspozycji. Nie zapominajmy, ze przez cały ten czas mamy nieprzerwany kontakt z językiem.

Co prawda nie nauczymy się wszystkiego w jeden dzień, ale ciągłe posługiwanie się językiem może znacząco przyspieszyć naukę. Ponadto będąc na obozie zagranicznym poznajemy miejscową kulturę i ciekawe obyczaje. Może się zdarzyć tak, że po powrocie do kraju będziemy tak bardzo zafascynowani nowo poznaną kulturą, że zapragniemy kontynuować naukę zarówno języka jak i kultury kraju. Jedynym minusem zagranicznego kursu jest jego cena, która przewyższa koszta nauki w kraju. Niemniej jednak warto zainwestować w szkolenie językowe za granicą, gdyż profity płynące z takiej inwestycji będą nieporównywalnie wyższe.