Czy słowa mają moc? Nauka języków obcych i słowo pisane.

Nauka języków obcych jest dziś popularna, jak nigdy wcześniej. Przekraczanie granic to nie tylko moda, ale też udogodnienie. Świat stał się na tyle kosmopolityczny, że porozumiewanie się w kilku językach może być nieuniknione. Korzystanie z pomocy tłumacza bywa mało komfortowe. Poza tym, znajomość innego języka to radość zagłębiania się w obcą kulturę, poszerzania horyzontów. Niestety zanim zaczniemy biegle władać językiem obcym, będziemy musieli przebyć długą drogę. Wytężony umysł, wyostrzona pamięć i skupienie będą nieodłącznym elementem nauki.

Mówi się, że najlepszym sposobem na poznanie języka jest przebywanie wśród jego stałych użytkowników. Poniekąd jest to prawdą. Jednak istotne jest także słowo pisane. Ludzie, którzy dobrze zapamiętują ze słuchu szybciej poznają słówka, lecz nie będą potrafili odpowiednio korzystać z zasad gramatyki. Nie dowiedzą się również niczego na temat interpunkcji czy ortografii. Natomiast wzrokowcy zapamiętają to, co przeczytają a nie będą znali poprawnej wymowy. Dlatego nauka języka powinna obejmować różnorakie metody nauczania.

Niemalże każda szkoła językowa stara się urozmaicać swoje zajęcia. Powszechnie wykorzystywane są podręczniki, które przedstawiają wszelkie zasady mowy i pisma. Pomocni są również native speakerzy. Niezwykle istotna jest także dbałość o pisanie tekstów. Uczący się języków obcych powinni zostać przygotowani do redagowania podstawowych pism i listów. Nauka konstruowania gotowych tekstów pozwoli na mimowolne zapoznanie się z zasadami tworzenia zdań, stylistką. Pomoże w zachowaniu płynności językowej. Jednak bez względu na stosowane metody nauczania uda nam się poznać języki obce wyłącznie wtedy, gdy nabędziemy silną motywację do nauki.